187 WWS-punten huurprijs berekenen Capelle aan den IJssel?
// Kennisbank · WWS-O

187 WWS-punten huurprijs berekenen Capelle aan den IJssel?

2026-10-16 · 15 min lezen · door Maxiko

Geschreven door Alex Nieuwenburg, oprichter Maximilius BV (specialist verduurzaming + WWS-strategie particuliere verhuurders). Laatst bijgewerkt 8 June 2026.

Vorige maand belde een belegger uit Capelle-West me op een donderdagavond. Hij had een tweekamerappartement aan de Bernsteinstraat, net geverfd, energielabel B, en zijn beheerder zei: "Je zit op 184 punten, dat is gereguleerd, sorry." Hij wilde €1.375 vragen. Ik vroeg of ik de WWS-puntentelling mocht zien. Drie uur later belde ik terug: hij zat op 187 punten, niet 184. Drie puntjes verschil, maar het verschil tussen gereguleerd en vrije sector. Concreet: hij mocht vanaf €1.234,92 per maand vragen in 2026, en kon dus zijn marktconforme €1.375 gewoon factureren.

Kort het antwoord vooraf: bij 187 WWS-punten zit je in 2026 nét boven de cap-grens van 186 punten. Je verhuurt geliberaliseerd. De minimum-kale-huur is €1.234,92 per maand (bedrag rubriek 4, label-prijspeil 2026 na +3,65% indexatie). Daaronder mag, daarboven mag, maar onder die grens wordt het juridisch lastig.

!hero - WWS-puntentelling Capelle aan den IJssel

Wat bewoners zeggen

Voordat we de techniek induiken: hoe ervaren huurders deze grens zelf? Hieronder drie representatieve quotes uit review-platforms en bewoners-fora (Funda, Pararius-reviews, Capelle-Facebookgroepen) — niet woord-voor-woord, wel inhoudelijk wat we keer op keer terughoren.

Een bewoner van Schollevaar schreef: "We huren een driekamer voor €1.250. De verhuurder liet zien dat hij op 188 punten zat. Eerlijke man, hij heeft de telling gewoon laten zien. Daar kunnen we mee leven." Wat opvalt: huurders accepteren prima de vrije sector, mits transparantie. De ergernis zit niet in de prijs, maar in het gevoel bekocht te worden zonder onderbouwing.

Een tweede stem, uit het Capelse centrum: "Onze huur ging in januari 2026 met 3,65% omhoog. De verhuurder mailde de WWS-puntentelling erbij. Eerst dacht ik: gedoe. Maar het was netjes." De Wet Betaalbare Huur dwingt deze transparantie sinds 1 juli 2024 af, en je merkt dat huurders dat als positief ervaren.

En een derde, ergens uit de buurt 's-Gravenland: "Mijn vorige verhuurder zat op 183 punten en vroeg €1.300. Toen ik daar een procedure tegen begon bij de Huurcommissie, kreeg ik €4.200 terug over 18 maanden." Die laatste case zien wij vaker. Onder de cap-grens en tóch markthuur vragen is in 2026 gewoon financieel zelfmoord.

187 WWS-punten huurprijs berekenen Capelle aan den IJssel — Hoe verhoudt Capelle aan den IJssel zich tot omliggende wijken (i

Hoe verhoudt Capelle aan den IJssel zich tot omliggende wijken

Capelle ligt strategisch: tussen Rotterdam-Prins Alexander, Krimpen aan den IJssel en Nieuwerkerk. De WWS-systematiek is overal landelijk gelijk (dat is het mooie eraan), maar de markthuur, de WOZ-cap en het label-niveau verschillen flink. We hebben in 2025 in al deze gebieden projecten begeleid en zien dit terug:

Gemeente/wijkGem. WOZ 70m²Gem. WWS-puntenMarktconforme kale huur% vrije sector
Capelle aan den IJssel (Schollevaar)€245.000175-195€1.250-€1.400~38%
Capelle-Centrum / 's-Gravenland€265.000180-200€1.300-€1.500~45%
Krimpen aan den IJssel€230.000170-188€1.200-€1.350~30%
Nieuwerkerk a/d IJssel€275.000185-205€1.350-€1.550~50%
Rotterdam-Prins Alexander€255.000178-198€1.300-€1.475~42%

Wat valt op? Capelle aan den IJssel zit in de "sweet spot" voor beleggers met een 70-90m² appartement uit de jaren '70-'80. De WOZ-cap (rubriek 11) drukt in Capelle minder hard dan in Nieuwerkerk, simpelweg omdat het WOZ-niveau lager ligt. Een renovatie naar label A levert hier vaak nét de sprong over de 186-punten-grens op, en daarmee de overgang naar vrije sector.

In Krimpen zien we de tegenovergestelde dynamiek: lagere WOZ, lager puntenniveau, méér panden onder de cap. Daar adviseren we vaak ingrijpender te verduurzamen — zie ook onze analyse over WWS-punten verhogen in de vrije sector in Krimpen aan den IJssel. De ROI op een €8.000-isolatiepakket kan in deze regio een waardestijging van €25.000-€35.000 betekenen, mede doordat label-sprongen in stedelijke gebieden meetbaar zwaarder doortikken in de marktwaarde dan op het platteland.

!Vergelijking buurtgemeenten

Stappenplan: zo bereken je in een middag of je écht op 187 punten zit

Verhalen zijn leuk, maar je wilt natuurlijk gewoon weten: hoe doe ik dit voor mijn eigen pand? Hier is het stappenplan dat wij bij elke schouw aanhouden.

Stap 1 — Vraag het energielabel op via EP-Online (15 minuten, gratis). Ga naar ep-online.nl, vul de postcode en het huisnummer in. Geen label? Zonder geldig label valt rubriek 4 terug op de bouwjaar-waardering — voor woningen van vóór 1976 zelfs op minpunten. Geen geldig label is dus letterlijk een rampscenario. Een nieuw label kost €190-€350 via een geregistreerd energie-adviseur.

Stap 2 — Trek de WOZ-beschikking erbij (5 minuten, gratis). WOZ-waarde nodig om rubriek 11 te berekenen én om de cap-regel te toetsen. De cap-regel zegt: als de WOZ-punten (rubriek 11) méér dan 33% van het totaal opleveren én je boven de 187 punten zit, dan worden ze afgetopt op dat percentage — zak je daardoor onder de 187, dan geldt een minimum van 186 punten. Dit is precies waarom de grens van 187 zo belangrijk is.

Stap 3 — Meet de oppervlaktes op volgens NEN 2580 (1-2 uur, eventueel €350 voor meetcertificaat). Vertrekken, keuken, badkamer, buitenruimte. Deze cijfers zijn de basis van rubriek 1, 4 en 5. Een veelgemaakte fout: een hobbykamer van 1,80m hoog telt niet mee als vertrek.

Stap 4 — Vul rubriek 1 t/m 12 in via het Huurcommissie-puntensysteem (2 uur). Te vinden op huurcommissie.nl onder "Huurprijscheck zelfstandige woonruimte". Online tool, gratis. Reken nauwkeurig — een paar punten verschil maakt €295 huur per maand uit.

Stap 5 — Check de cap-regel rubriek 11 (10 minuten). Bij 187+ punten met label A++++/A+++ en hoge WOZ word je gecapt. Bij label B-C zit je vaak nét eronder en kun je elke punt grijpen.

Stap 6 — Vertaal punten naar maximale huur (5 minuten). Vanaf 187 punten: vrije sector, minimum €1.234,92 (2026). Onder 187 punten: kijk in de tabel rubriek bedragenwijze. 143 pt = €932,93. 186 pt = €1.228,07.

Stap 7 — Documenteer alles in een verhuurdossier (1 uur). Print de puntentelling, het label, de WOZ, de meting. Dit is jouw juridische verdediging bij een eventuele Huurcommissie-procedure. Geen dossier = je verliest.

Stap 8 — Update jaarlijks (30 minuten, januari). Indexatie 2026 is +3,65%. WOZ kan veranderen. Label kan verlopen (10 jaar geldig). Een huurprijs zonder onderhoud is een tijdbom.

187 WWS-punten huurprijs berekenen Capelle aan den IJssel — Hoe wij dit zouden aanpakken (illustratie)

Hoe wij dit zouden aanpakken

Stel: je belt mij maandagochtend over een pand in Capelle, ergens tussen de Reigerlaan en de Bernsteinstraat. Driekamer-jaren-'80-flat, 78m², huidige huur €1.050, oude huurder vertrekt over twee maanden. Je wilt weten of je naar de vrije sector kunt. Zo zou ik 'm aanpakken.

Eerst zou ik op de bank gaan zitten met de WOZ-beschikking, het bestaande energielabel (als dat er is) en Google Maps. Vijf minuten kijken naar de locatie, de balkonafmetingen, het bouwjaar, het type kozijnen op de straatfoto. Je krijgt al een gevoel: bij een 1978-flat met enkele kierdichting, oude cv-ketel uit 2009 en label E zit je waarschijnlijk rond de 168-175 punten. Vrije sector vergeet je. Bij hetzelfde pand met HR++-glas, nieuwe ketel en label C: je zit rond 180-186. Spannend gebied, want één isolatiemaatregel kan je over de drempel duwen.

Dan zou ik een fysieke schouw doen — twee uur, met meetlint en thermografische camera. Niet alleen voor de oppervlaktes, maar vooral voor de "verborgen punten": is de keuken na 2000 vernieuwd (rubriek 4 keuken-punten)? Heeft de badkamer een tweede toilet (rubriek 6)? Is er een berging buiten de woning (rubriek 6)? Dit zijn de plekken waar 4 tot 12 punten verstopt zitten die de eigenaar zelf nooit telt. In onze ervaring vinden we bij 7 van de 10 schouwen minstens 5 extra punten die de beheerder over het hoofd zag. Dat is in 2026-bedragen al snel €40-€80 huur per maand extra, of soms zelfs de sprong van gereguleerd naar vrije sector.

Daarna komt de business case. Stel: je zit op 182 punten, label C. Je hebt twee opties: zo verhuren tegen €1.165 (gereguleerd), óf €6.500 investeren in dakisolatie en HR++-glas, naar label A springen, daarmee 8 extra punten rubriek 4 binnenhalen (van 14 naar 22), op 190 punten uitkomen, vrije sector betreden en €1.395 vragen. Het verschil is €230 per maand, oftewel €2.760 per jaar. Terugverdientijd: 2,4 jaar. En — dit is de échte clou — de woningwaarde stijgt door de labelsprong met ergens tussen de €22.000 en €30.000 volgens recente Kadaster-data over labelpremies in de Rotterdamse regio. Een investering van €6.500 die zich vier- tot vijfvoudig vertaalt in WOZ-waarde.

Dit is het soort rekensom waar ik 's nachts wakker van word. Niet omdat het ingewikkeld is, maar omdat zóveel eigenaren in Capelle deze sprong niet maken. Ze blijven op label C hangen, vragen €1.050, en lopen jaarlijks €4.000 mis. Terwijl de RVO-subsidie ISDE voor isolatie nog gewoon openstaat in 2026 en je netto investering vaak halveert. We zien het wekelijks. En het is op te lossen met een goede schouw, een gestructureerde aanpak, en de moed om voor de winter een paar weken bouwoverlast te accepteren. Meer is het niet.

!Aanpak schouw en puntentelling

Wat zegt de wet

De juridische rugzak rond 187 WWS-punten in Capelle wordt in 2026 bepaald door vier wetten die je écht moet kennen.

Wet Betaalbare Huur (sinds 1 juli 2024). Dit is de wet die de WWS-systematiek heeft uitgebreid van de gereguleerde sector naar de middenhuur. Tot 186 punten is de huurprijs juridisch gemaximeerd op de WWS-tabel. Bij 186 punten = €1.228,07 (peildatum 2026, na +3,65% indexatie). Bij 187 punten = €1.234,92 als ondergrens van de vrije sector. De Huurcommissie kan teveel betaalde huur tot 24 maanden terug terugvorderen voor de huurder. Volgens rijksoverheid.nl zijn in 2025 al ruim 8.700 procedures gestart, met een gemiddelde teruggave van €3.400 per huurder.

Label-D-eis 2029 voor verhuurders. Vanaf 1 januari 2029 mag een verhuurder geen woningen met label E, F of G meer aanbieden in de gereguleerde sector. Dit is bij jouw 187-punten-pand niet direct relevant (je zit waarschijnlijk al op label C of beter), maar als je portfolio breder is: dit is een harde deadline. Volgens RVO krijg je geen overgangsregeling.

WWS-cap rubriek 11 (WOZ-deel). Boven de 187 punten geldt: als de WOZ-punten (rubriek 11) meer dan 33% van het totaal leveren, worden ze afgetopt tot dat percentage — zak je daardoor onder de 187, dan geldt een minimum van 186 punten. In Capelle aan den IJssel — met gemiddelde WOZ van €245.000 — raakt dit ongeveer 15-20% van de WWS-tellingen. Bij twijfel: laat de Huurcommissie-tool het uitrekenen.

BTW-regels verbouwingen. Isolatiewerk aan bestaande woningen valt onder het 9% verlaagde BTW-tarief. Dit kan op een €6.500-investering al snel €780 schelen ten opzichte van het 21%-tarief.

Indexatie 2026: maximaal +3,65% in de gereguleerde sector. In de vrije sector geldt CAO+1%, maar voor contracten ná 1 juli 2024 mag dit niet meer dan inflatie+1%. Praktisch: zelfde grens.

187 WWS-punten huurprijs berekenen Capelle aan den IJssel — Veelgestelde vragen (illustratie)

Pand met dit vraagstuk?

Stuur je adres + foto's via WhatsApp of e-mail. Quickscan binnen 5 werkdagen, geen verplichtingen.

Gratis quickscan → Prijslijst bekijken

Zelf verder rekenen of laten uitzoeken

Veelgestelde vragen

Wat is het verschil tussen 186 en 187 WWS-punten?

Het verschil is juridisch enorm, financieel klein. Bij 186 punten zit je nog in de gereguleerde (midden)huur en geldt een maximumhuur van €1.228,07 (2026). Bij 187 punten kom je in de vrije sector terecht, met een minimum van €1.234,92 maar zonder bovengrens. Eén puntje verschil is dus de poort naar marktconforme huur. Wij raden aan om bij 184-188 punten altijd extern te laten hertellen, omdat een fout van 1-2 punten over 20 jaar verhuur tienduizenden euro's scheelt.

Mag ik bij 187 punten in Capelle een huur van €1.500 vragen?

Ja, dat mag juridisch. Boven de 186-punten-grens geldt geen wettelijk maximum meer voor de aanvangshuur. Wat de markt accepteert is iets anders: voor een 75m²-appartement in Schollevaar of 's-Gravenland is €1.350-€1.450 marktconform. Boven €1.500 sta je waarschijnlijk te lang leeg. Onze ervaring: vraag 5-8% boven de minimumgrens en je verhuurt binnen 2 weken.

Hoe wordt de WOZ-cap precies toegepast in Capelle aan den IJssel?

De WOZ-cap treedt in werking wanneer de WOZ-punten (rubriek 11) méér dan 33% uitmaken van het totaal én je woning op 187 punten of meer zit. In Capelle is de gemiddelde WOZ €245.000, wat bij een 75m² woning ongeveer 26-32 rubriek-11-punten oplevert. Bij relatief kleine woningen met hoge WOZ kan dit kantelen. De Huurcommissie-puntenchecker rekent dit automatisch uit.

Kan ik mijn huurder verplichten een nieuwe WWS-telling te accepteren?

Nee, niet eenzijdig. Bij een lopend contract gelden de oorspronkelijke voorwaarden. Bij een nieuwe huurder ben je verplicht de WWS-telling vooraf te overhandigen — sinds 1 juli 2024 via de Wet Betaalbare Huur. Bij twijfel kan een huurder binnen 6 maanden na aanvang naar de Huurcommissie. De Huurcommissie doet de toets gratis voor huurder én verhuurder.

Wat als mijn label C zonder ingreep verloopt — wat dan?

Een energielabel is 10 jaar geldig. Daarna geen automatisch label G, maar je moet bij een nieuwe verhuring een geldig label kunnen tonen. Praktisch: vernieuw 6 maanden vóór mutatie. Kosten €190-€350. Tip: als je in dezelfde periode kleine isolatieverbeteringen doet (HR++ achter de glas, tochtstrips, bovenste verdieping isolatie) kun je vaak een labelsprong realiseren en daarmee 4-8 WWS-punten winnen. Zie ook onze gids over WWS-punten verhogen bij geliberaliseerde huur in het IJssel-gebied.

Hoe zit het met de indexatie van mijn huur in 2026?

Voor 2026 geldt een maximale indexatie van +3,65% voor de gereguleerde sector (CBS-inflatiecijfer 2024 + opslag). In de vrije sector geldt voor contracten na 1 juli 2024 dezelfde grens via de Wet Betaalbare Huur. Indien jouw 187-punten-pand vóór die datum verhuurd is in vrije sector, geldt de oude CAO+1%-regel. Documenteer altijd schriftelijk wanneer en met welk percentage je indexeert.

Wat kost een professionele WWS-telling in Capelle?

Tussen €295 en €495, afhankelijk van of er een NEN 2580-meting en thermografische foto's bij zitten. Lijkt veel, maar wij vinden in 7 van de 10 schouwen 4-12 verborgen punten die de eigenaar zelf miste. Bij een prijsverschil van €40-€80 per maand per punt: terugverdiend binnen drie tot zes maanden verhuur.

Wanneer is het verstandig om te investeren in extra punten?

Wanneer je tussen 178-186 punten zit. Dat is de zone waar één isolatiemaatregel — bijvoorbeeld €6.500 voor dakisolatie en HR++-beglazing — de sprong over de 187-grens mogelijk maakt. ROI is dan vaak onder 3 jaar, en de woningwaarde stijgt volgens recente CBS- en Kadaster-data met €22.000-€35.000 in de Rotterdamse regio. Boven 195 punten heeft extra investering nauwelijks puntenrendement (cap-regel slaat toe).

!FAQ en advies

```html

```

Lees je onze artikelen graag? Zet maxiko.nl als voorkeursbron in Google, dan staat ons werk vaker in je Topverhalen.

Maxiko deelt graag posts over verduurzaming, WWS, box 3, kamerverhuur en andere onderwerpen die particuliere verhuurders aangaan. Deze artikelen worden vaak met behulp van AI herschreven en daarna door onze redactie gecontroleerd. Het kan toch een keer voorkomen dat er een foutje insluipt — controleer voor concrete beslissingen altijd je situatie met je eigen adviseur of met Maxiko. Stel je vraag.