Vrije sector appartement Westwijk Vlaardingen: wat werkt in 2026?
// Kennisbank · Marktsegmenten

Vrije sector appartement Westwijk Vlaardingen: wat werkt in 2026?

2026-10-14 · 15 min lezen · door Maxiko

Geschreven door Alex Nieuwenburg, oprichter Maximilius BV (specialist verduurzaming + WWS-strategie particuliere verhuurders). Laatst bijgewerkt 4 June 2026.

Vorige maand belde een belegger uit Rotterdam die net een driekamerappartement van 78 m² had gekocht aan de rand van Westwijk, vlak bij de Floris de Vijfdelaan. Vraagprijs €248.000, label E, bouwjaar 1971, en hij wilde 'm in de vrije sector verhuren voor minimaal €1.450 per maand. Mijn eerste vraag aan de telefoon: heb je de WWS-puntentelling al gedaan? Stilte. En dat is precies het moment waarop een Westwijk-belegging kan kantelen van een gezond rendement naar een gedwongen verhuur in het gereguleerde segment.

Een vrije sector appartement in Westwijk Vlaardingen vereist in 2026 minimaal 187 WWS-punten om boven de liberalisatiegrens van €1.234,92 uit te komen. Voor de meeste naoorlogse portiekflats in deze wijk betekent dat: minstens label B, vaak label A, plus een redelijke oppervlakte (≥70 m²) en een buitenruimte. Zonder die combinatie zit je vast in het middenhuur- of sociale segment.

!Westwijk Vlaardingen portiekflat met balkons

De vastgoedmarkt in Vlaardingen-West zit in 2026 in een gekke spagaat. Aan de ene kant trekt de regio Rotterdam huurders die de stad uit prijzen — Westwijk profiteert daar van met goede ov-verbindingen (Hoekse Lijn, halte Vlaardingen West) en een prijsniveau dat 20-25% onder Rotterdam-Zuid ligt. Aan de andere kant slaat de Wet betaalbare huur hard toe op het gereguleerde middensegment, waardoor de drempel voor vrije sector hoger ligt dan ooit.

Vier bewegingen die we nu zien:

1. Label-D-eis verhuurders nadert. Vanaf 2029 mogen verhuurders geen woningen met label E, F of G meer aanbieden. Volgens data van RVO heeft nog ruim 30% van de huurvoorraad in Zuid-Holland een label E of slechter. In Westwijk, met veel jaren-60 en jaren-70 portiekflats, is dat aandeel hoger dan gemiddeld.

2. Indexatie gecapt op 3,65% in 2026. De huurverhoging vrije sector is begrensd op inflatie + 1%, wat voor 2026 neerkomt op +3,65%. Dat klinkt redelijk, maar het verschil met de pre-2024-jaren (waar 5-6% gangbaar was) tikt op een 10-jaars-horizon aardig aan.

3. ISDE-pot voor warmtepompen blijft beschikbaar. Voor een hybride of volledige warmtepomp ligt de subsidie in 2026 tussen €1.950 en €3.000 — relevant als je in één klap van label D naar B wilt springen.

4. Rente vastgoedfinanciering stabiliseert rond 4,8-5,3%. Dat maakt grondige verduurzaming weer rendabel: een investering van €18.000 in isolatie verdient zich terug via een hogere huur én een betere exit-waarde bij verkoop.

!ISDE-subsidie en label-sprong overzicht

vrije sector appartement Westwijk Vlaardingen — Do's & Don'ts bij verhuur in Westwijk (illustratie)

Do's & Don'ts bij verhuur in Westwijk

Do

Don't

In Westwijk Vlaardingen: wijk, prijzen en doelgroep

Westwijk is de grootste naoorlogse uitbreidingswijk van Vlaardingen, gebouwd tussen 1958 en 1975. De wijk strekt zich uit tussen de A20 in het noorden, de Marathonweg in het oosten en de Broekpolder/Krabbeplas in het westen. Karakteristiek zijn de portiekflats van 3-4 lagen rond de Floris de Vijfdelaan, Van Hogendorplaan en Westhavenkade, en de eengezinsrijtjes in het zuidelijke deel richting de Westwijkse Plas.

De vibe is functioneel-Nederlands: brede groenstroken, veel speelplekken, een ruim opgezet winkelcentrum (Westwijkplein) en een mix van eerste-generatie-bewoners die er nooit weg willen en jonge starters/expats die de huurprijs in Rotterdam niet meer kunnen betalen. Volgens CBS-cijfers ligt het gemiddelde besteedbare inkomen in Westwijk onder het Vlaardingse gemiddelde, maar de bevolkingssamenstelling verschuift sinds 2022 richting jonge tweeverdieners.

Wat dat voor jou als verhuurder betekent:

Type woningKoopprijs 2026Vrije sector huur (haalbaar)WWS-uitdaging
Portiekflat 65 m², label D€195k-€220k€1.100-€1.250Vaak <187pt — risico
Portiekflat 78 m², label B€245k-€275k€1.350-€1.500Net haalbaar
Hoekappartement 90 m², label A€290k-€325k€1.500-€1.700Comfortabel >200pt
Eengezins 110 m², label B€330k-€370k€1.650-€1.900Ruim boven liberalisatiegrens

De huurdersdoelgroep is opvallend stabiel: tweeverdieners (ziekenhuispersoneel Vlietland/Erasmus MC, MKB, leerkrachten) met een gezamenlijk inkomen tussen €58.000 en €82.000. Vlaardingen West is bereikbaar in 18 minuten naar Rotterdam Centraal — dat is wat de huur draagt.

!Westwijkplein winkelcentrum en omliggende flats

vrije sector appartement Westwijk Vlaardingen — Hoe wij dit zouden aanpakken (illustratie)

Hoe wij dit zouden aanpakken

Stel, je hebt net die portiekflat aan de Floris de Vijfdelaan in handen. Bouwjaar 1971, 78 m², label E, sleutelmoment over zes weken. De vraag is niet of je 'm gaat verhuren in de vrije sector — die vraag heb je al beantwoord toen je tekende. De vraag is: wat doe je in die zes weken zodat de eerste huurder direct boven €1.234,92 zit en je niet over twaalf maanden bij de Huurcommissie staat te schutteren met een schouwrapport dat niet klopt.

Wat ik zou doen, op dag één, is de plattegrond pakken en in tien minuten de WWS-telling maken. Niet de officiële, maar een snelle. Oppervlakte 78 m² geeft je rubriek 1 al een fundament. Een balkon op het zuiden? Vier punten extra. Een berging in de kelder? Twee. En dan kom je bij de pijnpunten: de keuken die in 1998 voor het laatst is gedaan, de douche op de overloop met een tegelfries die alleen nog je oma mooi vindt, en het zaak-en-kraak energielabel E dat zorgt voor 4 punten in rubriek 4 in plaats van de 22 die je nodig hebt voor de sprong. Dan reken je: bij label E zit je rond de 165-172 punten. Te weinig.

Het echte werk begint daarna. Je belt een installateur voor een hybride warmtepomp (€7.500 na ISDE), je trekt 8 cm spouwmuurisolatie in (€2.800 voor 78 m²), je vervangt de glaswolzolder door 22 cm PIR (€1.900), en je laat het label opnieuw afmelden bij een EP-adviseur (€350). Totaal investering ergens tussen de €12.500 en €15.000, label springt naar B of zelfs A, en je rubriek 4 schiet van 4 naar 22 of 28 punten. Plus: je hebt nu argumenten voor een geüpdate keuken (rubriek 5) en een vernieuwde douche (rubriek 6) die elk 2-4 punten extra opleveren. Reken op een totaalstand van 198-212 punten. Dat is comfortabel vrije sector, en je hebt marge voor onderhoudsslijtage in de volgende vijf jaar.

In onze ervaring is dit precies waar Westwijk-beleggers de fout in gaan: ze rekenen wel de huurinkomsten van €1.450 mee in hun businesscase, maar niet de €13.000 voorinvestering die je nodig hebt om die huur juridisch houdbaar te maken. Met die voorinvestering klopt het rendement op een 8-jaars-horizon nog steeds — netto rond de 4,2-4,8% bij huidige financieringsrentes. Zonder die voorinvestering klopt het niet, en dan zit je vast aan €932,93 met een huurder die elk jaar de indexatie van 3,65% afkapt en jij niets terug kunt doen.

De 3 meest gemaakte fouten

Fout 1: Vertrouwen op het label van de verkoper.

Tijdens een schouw aan de Van Hogendorplaan kwamen we erachter dat het label B waar de belegger op rekende, was afgemeld in 2012. Sinds 2021 zijn labels maximaal 10 jaar geldig — dit label was officieel verlopen en daarmee waardeloos voor de WWS-puntentelling. Resultaat: 22 punten verdampten op papier, en de woning zakte van 194 naar 172 WWS-punten. Wat je wél moet doen: check altijd via ep-online.nl de geldigheid én datum van het energielabel, en laat 'm vóór verhuur opnieuw afmelden als ie ouder is dan 7-8 jaar.

Fout 2: De balkon-en-buitenruimte-punten verkeerd inschatten.

Een belegger met een appartement aan de Westhavenkade dacht dat z'n franse balkon (40 cm diep, voor 2 deuren) telde als volwaardige buitenruimte. Het telt niet — minimaal 2 m² is vereist en de diepte moet ≥1,5 m zijn. Verschil: 0 punten in plaats van de verwachte 4-6. Wat je wél moet doen: meet je buitenruimte vóór de WWS-telling en check de exacte definities in de puntentelling van de Huurcommissie.

Fout 3: Huurcontract opstellen vóór de schouw met foto's.

Een collega-belegger uit Schiedam tekende een huurcontract van €1.380 voor een Westwijk-appartement zonder vooraf een gefotografeerd schouwrapport. Drie maanden later eiste de huurder via de Huurcommissie een herziening met als argument: "keuken was al verouderd bij intrek." Zonder bewijs zakte de WWS-stand met 6 punten en kwam de huur uit op €1.190. Wat je wél moet doen: maak vóór sleuteloverdracht 40-60 foto's met datumstempel van keuken, sanitair, vloeren en kozijnen, en laat de huurder digitaal tekenen voor ontvangst.

vrije sector appartement Westwijk Vlaardingen — Wat het kost in 2026 (illustratie)

Wat het kost in 2026

Een Westwijk-appartement label-klaar maken voor de vrije sector heeft een vrij voorspelbare kostenstructuur. Op basis van drie projecten die we in 2025 hebben begeleid in de Floris de Vijfdelaan-buurt en de Westwijkse Plas-zone:

IngreepLaag scenarioMiddel scenarioHoog scenario
Spouwmuurisolatie (78 m²)€2.400€2.800€3.400
Zolderisolatie / dakvlak€1.500€1.900€2.600
HR++ → HR+++ glas (8 ramen)€3.200€4.500€5.800
Hybride warmtepomp (na ISDE)€6.500€7.500€9.000
Keuken-upgrade (basis)€4.500€7.500€11.000
Sanitair-upgrade€3.200€5.500€8.500
Energielabel-afmelding€295€350€450
Totaal label E → A€21.595€30.050€40.750
Verwachte WWS-sprong+30 pt+38 pt+46 pt

Bron: eigen calculaties Maxiko op basis van projecten 2024-2025 in Vlaardingen-West en Schiedam-Oost, gecheckt tegen ISDE-subsidiebedragen RVO 2026.

In het lage scenario haal je net label B en zit je op ongeveer 192-198 WWS-punten — voldoende voor vrije sector maar met weinig marge. Het middel-scenario brengt je naar label A en 200-210 punten, wat voor de meeste portiekflats in Westwijk de sweet spot is: investering rond €30k, jaarlijkse huurmarge tegenover gereguleerd van €3.600-€4.800, terugverdientijd 6-8 jaar exclusief de waarde-toename van het pand zelf.

Hoog scenario heeft alleen zin bij appartementen ≥90 m² of bij plannen voor een verkoop binnen 5 jaar — dan tikt de label-A-premie van 8-12% op de verkoopprijs lekker mee. Voor meer detail over hoe deze cijfers doorwerken in je WWS-stand, zie onze gids hoeveel WWS-punten heb je nodig voor vrije sector in 2026.

!Renovatie portiekflat keuken en isolatie

Pand met dit vraagstuk?

Stuur je adres + foto's via WhatsApp of e-mail. Quickscan binnen 5 werkdagen, geen verplichtingen.

Gratis quickscan → Prijslijst bekijken

Zelf verder rekenen of laten uitzoeken

Veelgestelde vragen

Hoeveel WWS-punten heb ik minimaal nodig voor een vrije sector appartement in Westwijk Vlaardingen in 2026?

Je hebt minimaal 187 WWS-punten nodig om boven de liberalisatiegrens van €1.234,92 uit te komen. Tussen 144 en 186 punten zit je in het middenhuur-segment (max €1.228,07), en daaronder val je in het gereguleerde segment (max €932,93 bij 143 punten). Voor een typisch Westwijk-appartement van 78 m² uit de jaren 70 betekent dit: minimaal label B, voorkeur label A, plus een echte buitenruimte ≥2 m². Zie onze volledige gids over de overgang van pand naar vrije sector in 2026.

Kan ik een huurder weigeren omdat z'n inkomen te laag is voor de huur?

Ja, dat mag — sterker, het is verstandig. De richtlijn van Nibud en de meeste verhuurders is dat de bruto huur maximaal 30-33% van het bruto huishoudinkomen mag bedragen. Voor een huur van €1.450 betekent dat een huishoudinkomen van minimaal €52.000-€58.000. Vraag standaard 3 maanden loonstroken, een werkgeversverklaring en (bij ZZP'ers) de laatste 2 jaarrekeningen. Dit is geen discriminatie, dit is risicobeperking.

Wat is de gemiddelde huur per m² voor vrije sector in Westwijk in 2026?

Realistisch ligt de m²-prijs voor goed onderhouden vrije sector appartementen in Westwijk tussen €16,50 en €19,50 per m² per maand. Een appartement van 78 m² komt daarmee uit op €1.290-€1.520. De top van de markt (label A+, recent gerenoveerd, balkon zuid, vrij uitzicht op de Krabbeplas) tikt €21/m² aan, maar dat is uitzonderlijk en vereist een investering die je niet binnen 8 jaar terugverdient zonder waarde-stijging.

Geldt de label-D-eis voor 2029 ook voor mijn bestaande huurder?

De eis geldt bij nieuwe verhuringen vanaf 2029 — bestaande contracten blijven lopen. Maar zodra je huurder vertrekt en je 'm opnieuw wilt verhuren, moet je woning minimaal label D zijn (en het wetsvoorstel ligt op tafel om dit naar label C op te schroeven richting 2032). Als jouw Westwijk-appartement nu label E of F heeft, plan dan de verduurzaming binnen 24 maanden — wachten tot 2028 betekent dat alle installateurs vol zitten en prijzen 15-20% hoger liggen.

Mag ik de servicekosten van de VvE doorbelasten aan mijn huurder?

Deels. De vaste lasten (administratie, reservering groot onderhoud, opstalverzekering) zijn voor jou als eigenaar. De variabele/gebruiksgebonden lasten (stookkosten centrale verwarming, schoonmaak portiek, lift, water) mag je 1-op-1 doorbelasten als servicekosten naast de kale huur. In Westwijk, met veel portiekflats zonder lift, blijven de servicekosten meestal beperkt tot €40-€75 per maand. Specificeer ze altijd apart in het huurcontract — anders mag de Huurcommissie ze schrappen.

Wat is de impact van de Wet betaalbare huur op mijn Westwijk-belegging?

De wet (sinds 1 juli 2024) heeft het middensegment (144-186 punten) gereguleerd, waardoor er een glasheldere grens ligt op 187 punten. Voor Westwijk-beleggers betekent dit: of je gaat ervoor zorgen dat je structureel boven de 187 punten komt, of je accepteert dat je in het middensegment zit met een max-huur rond €1.228. Het tussengebied bestaat niet meer. Onze sterke voorkeur, zeker bij appartementen ≥75 m²: investeer in label A en zit ruim boven 200 punten.

Kan ik een tijdelijk huurcontract van 2 jaar afsluiten in 2026?

In de meeste gevallen nee. Sinds de Wet vaste huurcontracten (1 juli 2024) is een huurovereenkomst voor bepaalde tijd alleen nog mogelijk in specifieke uitzonderingen: tussenhuur (eigen woning tijdelijk leeg), gerichte doelgroepen (studenten, promovendi, expats met aantoonbaar tijdelijk verblijf). Voor een reguliere belegging in Westwijk geldt dat je standaard een contract voor onbepaalde tijd aanbiedt. Dat klinkt eng, maar in de praktijk verhuist de gemiddelde huurder in Vlaardingen-West binnen 4-6 jaar alsnog.

```html

```

Lees je onze artikelen graag? Zet maxiko.nl als voorkeursbron in Google, dan staat ons werk vaker in je Topverhalen.

Maxiko deelt graag posts over verduurzaming, WWS, box 3, kamerverhuur en andere onderwerpen die particuliere verhuurders aangaan. Deze artikelen worden vaak met behulp van AI herschreven en daarna door onze redactie gecontroleerd. Het kan toch een keer voorkomen dat er een foutje insluipt — controleer voor concrete beslissingen altijd je situatie met je eigen adviseur of met Maxiko. Stel je vraag.