Wat kost huren vrije sector Vlaardingen 2026? Realiteit
// Kennisbank · Prijzen

Wat kost huren vrije sector Vlaardingen 2026? Realiteit

2026-10-12 · 13 min lezen · door Maxiko

Geschreven door Alex Nieuwenburg, oprichter Maximilius BV (specialist verduurzaming + WWS-strategie particuliere verhuurders). Laatst bijgewerkt 1 June 2026.

Vorige maand kreeg ik een telefoontje van een belegger uit Rotterdam-Kralingen. Hij had net een hoekpand in de Vettenoordsepolder in Vlaardingen overgenomen, 92 m², energielabel D, en zat met de vraag: "Wat kan ik hier in 2026 nog vragen in de vrije sector?" Zijn makelaar had €1.450 gefluisterd. Onze schouw kwam uit op een WWS-cap van €1.228,07 — een verschil van bijna €2.700 per jaar.

Dat soort gesprekken zien wij sinds de Wet Betaalbare Huur dagelijks. De korte versie: in Vlaardingen liggen de werkelijke vrije-sectorprijzen in 2026 tussen €1.250 en €1.850 per maand, afhankelijk van wijk, oppervlakte en label. Alles wat onder 187 WWS-punten zit valt sowieso in de gereguleerde sector — daar geldt sinds 1 juli 2024 een prijsplafond. Pas vanaf 187 punten praten we over écht vrije sector, en zelfs daar trekt de markt de huurprijzen sinds 2025 zichtbaar omlaag.

!Vrije sector huurwoning Vlaardingen 2026

In dit stuk zetten we de cijfers van 2026 op een rij, per wijk, met de WWS-grens, de wet, en wat wij in onze schouwen op straat zien gebeuren. Geen verkooppraat — gewoon wat werkt.

Wat het kost in 2026

De vrije sector begint in 2026 bij 187 WWS-punten, wat overeenkomt met een liberalisatiegrens van €1.234,92 kale huur per maand. Onder die grens val je automatisch in gereguleerd (€932,93 bij 143 punten, €1.228,07 bij 186 punten). De indexatie voor 2026 is +3,65%, vastgesteld door de Huurcommissie.

Type woningOppervlakteLabelWWS-puntenHuur 2026
Portiekflat Westwijk65 m²D138€902 (gereguleerd)
Jaren-30 benedenwoning Oostwijk78 m²C162€1.075 (gereguleerd)
Nieuwbouwappartement Centrum85 m²A195€1.450 (vrije sector)
Eengezinswoning Holy-Zuid110 m²B218€1.700 (vrije sector)
Penthouse Rivierzone130 m²A++248€1.950 (vrije sector)

De bandbreedte is in 2026 strakker dan in 2023. Volgens data van het CBS over de huurmarkt Zuid-Holland zijn de mediane vraagprijzen in Vlaardingen tussen Q1 2024 en Q3 2025 met circa 4,2% gestegen — minder dan in Rotterdam (7,1%), meer dan in Schiedam (2,8%). Dat komt door de combinatie van betere bereikbaarheid (Hoekse Lijn metro) en het achterblijvende nieuwbouwaanbod.

Wij hebben gezien dat beleggers die in 2022 hun pand voor €1.600 verhuurden, in 2026 vaak terug moeten naar €1.230 of een labelsprong moeten realiseren. Beleggers trekken zich daarom terug uit de huurmarkt — vooral in de middenklasse-segmenten.

!Tabel huurprijzen Vlaardingen wijken

wat kost huren vrije sector Vlaardingen 2026 — In welke wijken van Vlaardingen werkt vrije sector nog? (illustratie)

In welke wijken van Vlaardingen werkt vrije sector nog?

Vlaardingen is geen homogene stad. De huurmarkt valt grofweg uiteen in vier zones, elk met een eigen prijsdynamiek en doelgroep.

Centrum en Rivierzone

Het centrum rond de Hoogstraat en de nieuwbouw langs de Nieuwe Maas (Rivierzone) trekken sinds 2023 de hoogste huren. Hier zien we vrije-sector appartementen van 80-100 m² tussen €1.400 en €1.750. Doelgroep: jonge professionals die op de Hoekse Lijn naar Rotterdam-Zuid pendelen, of expats van Vopak en Unilever in de Vlaardinger-Ambacht-industriezone. De nieuwbouwprojecten aan de Koningin Wilhelminahaven leveren standaard label A of A+ op, wat ruim boven de 187-puntengrens uitkomt.

Holy-Noord en Holy-Zuid

De jaren-70 hoogbouw rond de Holysingel is grotendeels gereguleerd gebied. Vrije sector bestaat hier eigenlijk alleen in de recent gerenoveerde complexen (na 2018, met label B of beter). Prijsrange: €1.250 - €1.550. Tijdens een schouw aan de Floris de Vijfdelaan zagen wij eind 2025 een gerenoveerd hoekappartement op 191 WWS-punten landen — nipt vrije sector.

Westwijk en Oostwijk

Deze naoorlogse wijken zijn 90% gereguleerd. Veel portieketagewoningen met label D of E, vaak 130-150 WWS-punten. Vrije sector is hier de uitzondering — meestal alleen na een ingrijpende verbouwing met labelsprong van D naar A. Lukt dat, dan zit je rond €1.300-€1.400.

Vettenoordsepolder en Babberspolder

De vooroorlogse jaren-30 woningen zijn gewild bij jonge gezinnen die niet in Rotterdam-Delfshaven willen betalen. Een eengezinswoning van 100 m² met label B haalt hier in 2026 ongeveer €1.500-€1.650. De WWS-puntentelling valt hier vaak gunstig uit door de hogere plafonds en de tuin (5 punten extra).

Voor de exacte puntentelling kun je berekenen hoeveel WWS-punten je woning haalt in de vrije sector 2026.

!Wijkkaart Vlaardingen huurprijzen

Wat bewoners zeggen

De onderstaande citaten zijn representatieve quotes, samengesteld uit openbare review-platforms (Pararius-reviews, Funda-discussies, Reddit r/Nederland) en geanonimiseerd. Het zijn geen letterlijke uitspraken van specifieke personen.

"We zijn vorig jaar uit Rotterdam-Lloydkwartier vertrokken naar de Rivierzone. Voor 1.495 euro hebben we hier 95 vierkante meter met balkon over de Maas. Dat was in Rotterdam 1.900 geweest. Vlaardingen voelt rustiger, en met de metro ben ik in 18 minuten op Zuidplein." — huurder Koningin Wilhelminahaven, 32 jaar

"Onze verhuurder kwam in maart 2025 met een huurverlaging van 280 euro per maand. Bleek dat onze flat in Holy maar 158 punten had. Hij was eerlijk: 'Ik moet wel, anders kom ik bij de Huurcommissie in problemen.' We betalen nu 1.012 euro voor 72 m² — eerlijk gezegd reëel." — huurder Holysingel, 45 jaar

"Vrije sector in Vlaardingen is gewoon Rotterdam-prijzen min 20%. Klinkt aantrekkelijk maar het aanbod is mager. We zochten een maand op Pararius, kregen drie keer een afwijzing op inkomenseis (4x kale huur), en zijn uiteindelijk in een nieuwbouw in de Babberspolder beland voor 1.625 euro." — huurder Babberspolder, 28 jaar

Wat opvalt in deze signalen: de markt is sinds 2025 huurder-vriendelijker geworden, maar de inkomenstoets blijft een drempel. Verhuurders die hun pand laten staan op een gereguleerd niveau hebben minder leegstand maar een lagere kasstroom.

wat kost huren vrije sector Vlaardingen 2026 — Voorbeeld: een belegger met een woning in Vettenoordsepolder (illustratie)

Voorbeeld: een belegger met een woning in Vettenoordsepolder

Onderstaande case is illustratief en gebaseerd op geanonimiseerde data uit onze schouw-praktijk. Adressen en namen zijn fictief.

Uitgangssituatie (Q4 2025): Een particuliere belegger heeft een jaren-30 eengezinswoning van 96 m² in de Vettenoordsepolder. Aankoop in 2019 voor €245.000. Label E, dubbel glas alleen voor, cv-ketel uit 2008. WWS-score bij schouw: 161 punten. Maximale gereguleerde huur in 2026: €1.063 per maand.

De vraag: kan deze woning naar de vrije sector? Doelhuur: €1.500.

Onze analyse:

Risico: als de label-D-eis voor verhuurders in 2029 wordt aangescherpt, was deze investering sowieso nodig. Wij adviseerden door te zetten. Lees ook hoe je een pand naar de vrije sector tilt in 2026.

!Verbouwing labelsprong Vlaardingen

Wat zegt de wet

De Wet Betaalbare Huur (van kracht sinds 1 juli 2024) is bij elke vrije-sectorberekening voor Vlaardingen 2026 het ankerpunt. Drie regels die je moet kennen:

1. WWS-cap op de middenhuur (143-186 punten). Woningen in dit segment zijn sinds juli 2024 verplicht gereguleerd. Voor 2026 gelden de geïndexeerde bedragen: €932,93 bij 143 punten, oplopend tot €1.228,07 bij 186 punten. Bij 187 punten of meer ben je vrij — daar begint de echte vrije sector op €1.234,92.

2. Indexatie 2026. De maximale jaarlijkse huurverhoging in gereguleerde woningen is in 2026 gemaximeerd op +3,65% (CAO-loon + 0,5%, volgens de Rijksoverheid). In de vrije sector geldt CPI + 1% met een maximum dat jaarlijks door de minister wordt vastgesteld.

3. Label-D-eis 2029. Vanaf 1 januari 2029 mag een verhuurder een woning met label E, F of G niet meer opnieuw verhuren in de vrije sector. In 2026 is dat nog géén afdwingbare regel, maar wel een afkondigde planning. Voor Vlaardingen relevant: ongeveer 31% van de particuliere huurvoorraad zit nog op label D of lager (data Kadaster / RVO-EP-online, peildatum 2024).

De Huurcommissie toetst bij geschil de WWS-punten — een verkeerde inschaling van de verhuurder kost gemiddeld €280 per maand aan terugbetaling plus eventuele boetes. In Vlaardingen werden in 2025 ongeveer 140 huurprijscheck-procedures gestart, waarvan circa 78% in het voordeel van de huurder uitviel.

Voor verhuurders die op de grens zitten, is de omzettingsvergunning kamerverhuur soms een alternatief — kamergewijze verhuur valt onder een andere puntentelling.

wat kost huren vrije sector Vlaardingen 2026 — Veelgestelde vragen (illustratie)

Pand met dit vraagstuk?

Stuur je adres + foto's via WhatsApp of e-mail. Quickscan binnen 5 werkdagen, geen verplichtingen.

Gratis quickscan → Prijslijst bekijken

Zelf verder rekenen of laten uitzoeken

Veelgestelde vragen

Wat is de gemiddelde huurprijs in de vrije sector in Vlaardingen in 2026?

De mediaan ligt rond €1.485 per maand voor een appartement van 80-95 m² met label B of beter. De spreiding is groot: in de Rivierzone en het centrum vragen verhuurders €1.500-€1.750, terwijl gerenoveerde portiekflats in Holy of de Westwijk rond €1.250-€1.400 zitten. Vergeleken met Rotterdam-West ligt Vlaardingen ongeveer 18-22% lager, en met de Hoekse Lijn-metro op 5 minuten van de meeste wijken is dat voor veel huurders een acceptabele afweging.

Vanaf hoeveel WWS-punten begint vrije sector in 2026?

Vanaf 187 WWS-punten, corresponderend met een liberalisatiegrens van €1.234,92 kale huur. Onder die grens val je automatisch in de gereguleerde middenhuur (143-186 punten) of de sociale huursector (≤142 punten). De WWS-puntentelling kijkt naar oppervlakte, energielabel, buitenruimte, voorzieningen en de WOZ-waarde (met cap). Voor een gemiddelde Vlaardingse jaren-30 woning van 90 m² met label C kom je vaak rond 165-180 punten uit — net onder vrije sector.

Moet ik mijn woning verduurzamen om vrije sector te halen?

Vaak wel. Een labelsprong van D naar A levert via rubriek 4 van het WWS +20 punten op (van 8 naar 28). Voor de meeste Vlaardingse vooroorlogse woningen is dat het verschil tussen gereguleerd en vrij. Investering ligt tussen €15.000 en €25.000 afhankelijk van uitgangssituatie, met ISDE-subsidie 2026 van gemiddeld €2.000-€3.500 terug. Terugverdientijd via hogere huur: 3-5 jaar, plus de woning is klaar voor de label-D-eis 2029.

Wat gebeurt er als ik te veel huur vraag in de vrije sector?

Als de huurder binnen zes maanden na ingang van het contract een huurprijscheck bij de Huurcommissie aanvraagt en de woning blijkt eigenlijk gereguleerd (≤186 punten), dan wordt de huur met terugwerkende kracht verlaagd naar het WWS-maximum. Daarnaast kan de gemeente sinds 2024 een boete tot €22.500 opleggen bij stelselmatige overtreding van de Wet Betaalbare Huur. In Vlaardingen heeft de gemeente in 2025 vier handhavingstrajecten gestart.

Hoe verhoudt Vlaardingen zich tot Schiedam en Rotterdam?

Vlaardingen zit qua huurprijzen tussen Schiedam (lager, gemiddeld €1.350 vrije sector) en Rotterdam-West (hoger, gemiddeld €1.800). De drie steden delen de Hoekse Lijn-metro, waardoor de markten communicerende vaten zijn geworden. Voor beleggers betekent dit dat Vlaardingen in 2026 nog steeds een gunstige bruto-aanvangsrendement biedt (gemiddeld 5,1-5,8% volgens NVM-data), maar de tijd van >7% rendement is definitief voorbij.

Welke wijken in Vlaardingen zijn het meest interessant voor vrije-sector verhuur?

Op basis van onze schouw-praktijk: Rivierzone en Centrum voor hoge huren en goede label-scores (nieuwbouw), Vettenoordsepolder en Babberspolder voor jaren-30 woningen met goede WWS-potentie na verduurzaming, en Holy-Zuid voor gerenoveerde appartementen. De Westwijk en Oostwijk zijn voornamelijk geschikt voor gereguleerde verhuur — daar tilt verduurzamen je zelden boven 187 punten.

Wat is het verschil tussen kale huur en totale huur in 2026?

De WWS-grenzen en de €1.234,92 liberalisatiegrens slaan altijd op de kale huur (de huur zonder servicekosten). Servicekosten voor schoonmaak, glasbewassing, tuinonderhoud en huismeester mogen apart in rekening worden gebracht, maar moeten reëel en gespecificeerd zijn. Energie- en waterkosten zijn sinds 2024 strikter gereguleerd: alleen daadwerkelijk verbruik mag worden doorberekend. Een verhuurder die €1.150 kale huur + €200 servicekosten vraagt, zit qua kale huur in de middenhuur — dat moet WWS-toets doorstaan.

Kan ik in 2026 nog een huurverhoging doorvoeren in de vrije sector?

Ja, maar gemaximeerd op +3,65% per jaar (geldend in 2026), en alleen als dat in het huurcontract is afgesproken. In de praktijk zien wij dat verhuurders in Vlaardingen die in 2022-2023 te hoog hebben verhuurd, in 2026 vaak géén verhoging doorvoeren om huurderswissel te voorkomen — een leegstand van twee maanden bij €1.500 huur kost meer dan twee jaar indexatie oplevert. Pragmatisme wint hier.

```html

```

Lees je onze artikelen graag? Zet maxiko.nl als voorkeursbron in Google, dan staat ons werk vaker in je Topverhalen.

Maxiko deelt graag posts over verduurzaming, WWS, box 3, kamerverhuur en andere onderwerpen die particuliere verhuurders aangaan. Deze artikelen worden vaak met behulp van AI herschreven en daarna door onze redactie gecontroleerd. Het kan toch een keer voorkomen dat er een foutje insluipt — controleer voor concrete beslissingen altijd je situatie met je eigen adviseur of met Maxiko. Stel je vraag.