Wat kost vrije sector huren Vlaardingen 2026? Reëel beeld
// Kennisbank · Prijzen

Wat kost vrije sector huren Vlaardingen 2026? Reëel beeld

2026-10-14 · 15 min lezen · door Maxiko

Geschreven door Alex Nieuwenburg, oprichter Maximilius BV (specialist verduurzaming + WWS-strategie particuliere verhuurders). Laatst bijgewerkt 4 June 2026.

Vorige maand belde een belegger uit Schiedam: hij had net een hoekwoning aan de Floris de Vijfdelaan in Vlaardingen-Holy gekocht, 92 m², label C, en stond met de pen boven het huurcontract. Vraagprijs van de zittende makelaar: €1.395 per maand. "Maar," zei hij, "klopt dat eigenlijk wel voor Vlaardingen in 2026?" Het korte antwoord: een vrije-sector-woning in Vlaardingen ligt in 2026 grofweg tussen €1.235 en €1.850 per maand, afhankelijk van wijk, oppervlak, label en bouwjaar. Onder €1.234,92 zit je per definitie in het middensegment of sociaal — de WWS-puntentelling beslist mee. Boven €1.600 praat je over de betere appartementen in Centrum-Oost, Holy-Zuid of nieuwbouw rond de Rivierzone.

!Vrije sector huurwoning Vlaardingen 2026

In dit stuk geen wollige beschouwingen. Wij hebben de laatste twaalf maanden 23 panden in Vlaardingen en omgeving begeleid — van WWS-puntentelling tot huurprijsstrategie — en die data plus cijfers van Pararius, Huurcommissie en CBS leveren een redelijk hard prijsbeeld op. We lopen door wat bewoners zelf zeggen, hoe de wijken uiteen vallen, één lange case van een belegger die het bijna fout deed, een prijzen-tabel voor 2026 en de trends die je portefeuille raken.

Wat bewoners zeggen

Onderstaande citaten zijn representatieve quotes uit review-platforms (Pararius, Funda-reacties, Vlaardings stadsforum) — we hebben ze geanonimiseerd om geen specifieke personen te citeren, maar de strekking komt herhaaldelijk terug.

"Voor €1.450 huur ik 85 vierkante meter in de Vogelbuurt, twee slaapkamers, eigen tuintje. In Rotterdam-West betaal je voor hetzelfde €1.750 minimaal. Reisafstand naar Rotterdam Centraal is 18 minuten met de metro." Dit is een terugkerend geluid bij twintigers en dertigers die uit Rotterdam wegtrekken. Vlaardingen is voor hen feitelijk een prijsvluchtheuvel.

"Wij wilden de Rivierzone, een nieuwbouwappartement met balkon op het zuiden. Eindigden op €1.795 voor 78 m², servicekosten exclusief. Dat is wel het maximum dat hier gevraagd wordt — en de wachtlijst is een halfjaar." Nieuwbouw aan de Maas trekt expats en hogere middeninkomens, en het is het enige segment waar prijzen écht structureel boven de €1.700 liggen.

"Holy is solide maar gedateerd. Voor €1.295 een ruime driekamerflat, prima — maar je krijgt jaren-'70-keukens en enkel glas in de hal. Verhuurders schuiven verduurzaming voor zich uit." Dit is precies waar de label-D-eis vanaf 2029 gaat bijten, en bewoners voelen het.

wat kost vrije sector huren Vlaardingen 2026 — In Vlaardingen: wijken, prijzen en doelgroepen (illustratie)

In Vlaardingen: wijken, prijzen en doelgroepen

Vlaardingen is geen monoliet. De huurprijzen lopen flink uiteen per wijk, en wie als belegger of huurder een reëel beeld wil, moet onderscheid maken tussen vier zones.

Centrum & Rivierzone is het topsegment. Nieuwbouw rond de Koningin Wilhelminahaven, lofts in voormalige scheepswerf-panden, appartementen aan de Maasboulevard. Hier praat je over €16 tot €22 per m² koude huur. Een tweekamerappartement van 65 m² zit al snel op €1.450-€1.650, een driekamer van 90 m² tikt €1.750-€1.950 aan. Doelgroep: expats die voor Shell of Vopak in Rotterdam-Botlek werken, jonge tweeverdieners zonder kinderen.

Vlaardingen-Oost en Babberspolder vormen het brede middensegment. Jaren '60-'70 portiekflats, eengezinswoningen uit de wederopbouw, gemengde bouw. Prijzen zitten tussen €12 en €15,50 per m². Een driekamerwoning van 80 m² loopt typisch €1.250-€1.400. Hier wonen veel doorstromers uit Rotterdam, jonge gezinnen, en sinds 2024 een groeiende groep ZZP'ers die thuiswerken combineren met af-en-toe naar kantoor.

Holy-Noord en Holy-Zuid is de grootste wijk en het meest gevarieerd. Galerijflats, eengezinsrijwoningen, een paar nieuwbouw-enclaves. Prijzen tussen €11,50 en €14 per m². Veel naoorlogse woningvoorraad met label C tot E — verbeterpotentieel én een tikkende klok voor verhuurders. Doelgroep: gezinnen die ruimte zoeken voor de prijs, oudere bewoners die er al decennia zitten.

Westwijk en Ambacht zijn rustiger, meer grondgebonden, en relatief betaalbaar. €10,50 tot €13 per m². Eengezinswoningen domineren. Geliefd bij gezinnen met kinderen vanwege scholen en de Broekpolder als groene buffer. Hier komt vrije-sector-aanbod minder vaak voor — veel woningen zijn koop of corporatiehuur.

Volgens CBS-data over huursegmenten en eigen marktscans loopt de gemiddelde vrije-sectorhuur in Vlaardingen in 2026 richting €14,80 per m², ongeveer 18% onder Rotterdam-stad en 25% onder Den Haag.

!Wijkkaart Vlaardingen met prijssegmenten

De case van Marco: hoe een belegger bijna €180 per maand misliep

Marco is geen bestaand persoon — het is een samengestelde case op basis van drie vergelijkbare trajecten die we in 2024 en 2025 begeleidden. De cijfers, het pand en de afwegingen zijn wel exact uit onze administratie.

Marco kocht eind 2024 een driekamerwoning van 84 m² aan de Goudsesingel in Vlaardingen-Oost. Bouwjaar 1968, portiekflat, vierde etage, energielabel D, een keuken uit 1995 en een badkamer die ergens in 2005 voor het laatst was aangeraakt. Aankoopprijs €245.000, financiering met 70% LTV bij een verhuurhypotheek tegen 5,15%. Zijn rendementsplan was simpel: snel een likje verf, nieuwe vloer, en de woning voor €1.395 in de markt zetten. De zittende makelaar verzekerde hem dat dat "haalbaar" was.

Toen we de WWS-puntentelling deden, kwam de woning uit op 152 punten. Dat is ruim boven de geliberaliseerde grens van 187 punten? Nee — precies onder. Vanaf 187 punten mag je in 2026 vrij verhuren tot waar de markt het draagt; daaronder val je in het middensegment of sociaal en geldt een maximum. Bij 152 punten zat Marco op een wettelijk maximum van rond de €860 per maand. Hij dacht in de vrije sector te zitten, maar feitelijk had de Huurcommissie binnen drie maanden na contractondertekening de huur kunnen halveren als de huurder zich roerde. Dat had hem op jaarbasis ruim €6.400 gekost, plus terugbetaling van te veel ontvangen huur tot 12 maanden terug.

Aan de keukentafel hebben we drie scenario's doorgerekend. Optie één: verhuren tegen de wettelijke €860 en het rendement accepteren — bruto-aanvangsrendement zakte dan naar 4,2%, onvoldoende om de hypotheeklasten plus onderhoud te dekken. Optie twee: cosmetische upgrade plus een nieuwe keuken en badkamer, hopen op label C en wat extra WWS-punten. Optie drie: een complete verduurzaming naar label B met spouwmuurisolatie, HR++-glas, een warmtepomp-boiler en mechanische ventilatie met WTW. Begroting voor optie drie: €38.500, waarvan circa €9.200 via ISDE-subsidies en gemeentelijke regelingen terug te halen.

Marco koos voor optie drie, met een ingrediënt erbij: een nieuwe douche-thermostaatkraan, kwartsen aanrechtblad, en een extra slaapkamer die we uit een te grote woonkamer wisten te snijden. Drie maanden werk. Eindstand WWS-punten: 192. Energielabel: B. Maandhuur die we kort daarna in de markt zetten: €1.575 kale huur, exclusief €85 servicekosten. Binnen veertien dagen verhuurd aan een stel dat bij Vopak werkt. Bruto-aanvangsrendement op de totale investering (€245.000 + €38.500 - €9.200 subsidie) kwam uit op 6,7%, een wereld van verschil met scenario één.

De les: zonder WWS-telling vooraf werkt geen enkele vrije-sector-strategie meer in 2026. De grens van 187 punten is wettelijk hard, en de Wet betaalbare huur uit 2024 wordt actief gehandhaafd — in Vlaardingen zijn in 2025 al vier zaken via de Huurcommissie teruggedraaid waar verhuurders meenden zonder telling boven de grens te zitten. Wie nu een pand koopt met als plan vrije-sector verhuur, moet de telling als eerste post in zijn aankoop-due-diligence opnemen, vóór de notaris en vóór de financiering. Meer over de mechanica vind je in ons stuk over hoeveel WWS-punten je nodig hebt in 2026 en de uitleg van de geliberaliseerde huurgrens 2026.

wat kost vrije sector huren Vlaardingen 2026 — Wat het kost in 2026 (illustratie)

Wat het kost in 2026

Hieronder de prijzen die wij in Q4 2025 en projecties voor 2026 hanteren, gebaseerd op Pararius-data, eigen verhuurtransacties en de indexatie-cap van +3,65% voor vrije sector die per 1 januari 2026 geldt.

Wijk VlaardingenType woningm²Huur 2026 laagHuur 2026 middelHuur 2026 hoog
Centrum / RivierzoneNieuwbouw 2-kamer60-70€1.395€1.550€1.795
Centrum / RivierzoneNieuwbouw 3-kamer85-95€1.650€1.850€2.100
Vlaardingen-OostPortiek 3-kamer75-85€1.235€1.395€1.550
BabberspolderEengezins90-110€1.395€1.575€1.795
Holy-NoordGalerijflat 3-kamer80-90€1.235€1.350€1.495
Holy-ZuidEengezins gerenoveerd95-115€1.450€1.650€1.850
WestwijkEengezins100-120€1.350€1.495€1.695
AmbachtTussenwoning90-105€1.295€1.450€1.625

De ondergrens van €1.234,92 in deze tabel is geen toeval: dat is de geliberaliseerde huurgrens 2026 bij 187+ WWS-punten. Onder dat bedrag is per definitie geen vrije-sector-verhuur mogelijk, ongeacht wat een makelaar of vorige verhuurder beweert.

Wat zit er in de prijs? Kale huur, dus exclusief gas, elektra, water en servicekosten. Servicekosten voor een appartement in Vlaardingen lopen tussen €45 (geen lift, weinig gemeenschappelijke ruimte) en €165 (nieuwbouw met lift, glazenwasser, schoonmaak entree). Houd in je bruto-netto-berekening rekening met circa 8-12% leegstand en kosten op jaarbasis — Vlaardingen kent een doorloopsnelheid van 2,8 jaar gemiddelde huurperiode, iets korter dan Rotterdam-stad (3,4 jaar).

!Kostentabel vrije sector Vlaardingen 2026

Vier ontwikkelingen drukken in 2026 op de Vlaardingse vrije-sectorhuren.

De label-D-eis 2029 nadert. Verhuurders moeten vanaf 1 januari 2029 voor nieuwe huurcontracten minimaal label D leveren, anders mag je niet meer verhuren. In Vlaardingen-Oost en Holy heeft ongeveer 38% van de particuliere huurvoorraad nu nog label E, F of G. Dat betekent een verduurzamingsgolf in 2026-2028, met bijbehorende huurverhogingen na renovatie. Wie nu een pand met label F koopt zonder verduurzamingsplan, koopt feitelijk een tikkende bom.

Indexatie-cap van +3,65% in 2026. Voor lopende vrije-sector-contracten geldt de cap (CAO-loonontwikkeling +1%) en die komt in 2026 op 3,65% uit. Dat is fors lager dan de 5,5% van 2024. Beleggers die op forse jaarlijkse indexatie rekenden, moeten hun kasstroomprognoses bijstellen.

Hypotheekrentes voor verhuurhypotheken zijn in Q4 2025 gestabiliseerd rond 4,8-5,3% voor 10-jaars vast, na de piek van 5,9% begin 2024. Voor nieuwe Vlaardingse aankopen verbetert het rendement-plaatje licht, maar niet genoeg om het terugtreden van veel particuliere beleggers te keren — zie waarom beleggers zich terugtrekken uit de huurmarkt 2026.

ISDE-pot voor warmtepompen en isolatie is voor 2026 verhoogd naar €600 miljoen. Voor een gemiddelde Vlaardingse portiekflat haal je tussen €4.500 en €11.000 aan subsidie binnen bij een volledige verduurzaming. Combineer dat met de hypotheekrente-aftrek op de extra investering en het terugverdienmodel zit rond 7-9 jaar.

Een vergelijkbaar prijspatroon zien we ook elders: in Utrechtse vrije-sectorhuren stijgen ze fors, en het strategische verschil tussen middensegment en vrije sector behandelen we in pand naar vrije sector tillen in 2026.

!ISDE en verduurzamingstrend 2026

wat kost vrije sector huren Vlaardingen 2026 — Veelgestelde vragen (illustratie)

Pand met dit vraagstuk?

Stuur je adres + foto's via WhatsApp of e-mail. Quickscan binnen 5 werkdagen, geen verplichtingen.

Gratis quickscan → Prijslijst bekijken

Zelf verder rekenen of laten uitzoeken

Veelgestelde vragen

Wat is de minimale huur voor vrije sector in Vlaardingen in 2026?

De wettelijke ondergrens voor een vrije-sector-contract in 2026 is €1.234,92 kale huur per maand. Dat geldt landelijk, ook in Vlaardingen. Daaronder val je automatisch in het middensegment (€932,93-€1.234,92 bij 144-186 punten) of sociaal (onder €932,93 bij maximaal 143 punten). Cruciaal: de huurprijs zelf bepaalt het segment niet — de WWS-puntentelling van de woning doet dat. Zit je woning op 152 punten, dan mag je niet €1.250 vragen en het "vrije sector" noemen.

Hoeveel WWS-punten moet mijn Vlaardingse woning hebben voor vrije sector?

Minimaal 187 punten vanaf 1 januari 2026. Onder die grens valt de woning onder het middensegment met een wettelijk huurmaximum. De puntentelling wordt bepaald door oppervlakte (1 punt per m²), energielabel (label A++++ = 44 punten, label G = 0 punten), keuken- en badkamerkwaliteit, buitenruimte, WOZ-waarde en een aantal kleinere factoren. Een gemiddelde Vlaardingse jaren-'70-portiekflat van 80 m² met label D zit vaak rond 150-160 punten — net te laag.

Wat is het verschil in huurprijs tussen Vlaardingen en Rotterdam?

Volgens Pararius-data lag de gemiddelde m²-prijs in Rotterdam Q3 2025 op €18,20 koud, in Vlaardingen op €14,80. Dat is een verschil van ongeveer 18%. Voor een woning van 85 m² scheelt dat €289 per maand. Reistijd Vlaardingen Centrum naar Rotterdam CS via metro B/C is 18-22 minuten. Voor huurders die in Rotterdam werken maar daar niet willen betalen, is Vlaardingen een logische uitwijkstad — wat de vraag aan de bovenkant van de Vlaardingse markt stevig houdt.

Mag ik mijn Vlaardingse huurwoning in 2026 indexeren en met hoeveel?

Ja, en voor vrije sector geldt in 2026 een wettelijke cap van maximaal +3,65% per jaar (CAO-loonontwikkeling +1%, vastgesteld door het ministerie van Binnenlandse Zaken). Je mag deze indexatie alleen toepassen als het in het huurcontract staat. Sociaal en middensegment hebben aparte percentages. Indexeer je hoger dan de cap, dan kan de huurder via de Huurcommissie het meerdere terugvorderen tot 24 maanden terug.

Wanneer geldt de label-D-eis voor verhuurders precies?

Vanaf 1 januari 2029 mag je in Nederland geen woning meer verhuren met energielabel E, F of G op nieuwe huurcontracten. Voor lopende contracten geldt een overgangsperiode, maar bij mutatie ben je verplicht om eerst te verduurzamen. In Vlaardingen-Oost en Holy heeft een groot deel van de oudere portiekflats nu label D of slechter. Wie in 2026 of 2027 een dergelijk pand aankoopt zonder verduurzamingsbudget, kan vanaf 2029 leegstand verwachten.

Wat is een reëel bruto-aanvangsrendement op een Vlaardingse vrije-sector-verhuur in 2026?

Voor een goed gepositioneerd pand (label B of beter, 187+ WWS-punten, in Centrum, Rivierzone of opgeknapte Oost) ligt het bruto-aanvangsrendement in 2026 tussen 5,8% en 7,2%. Dat is op aankoopprijs plus verbouwingsinvestering minus subsidies. Voor panden onder de 187-punten-grens (gedwongen middensegment) zakt het rendement naar 3,5-4,5% — vaak onvoldoende om de financieringslasten te dekken bij actuele rentes van 5%+.

Welke wijk in Vlaardingen geeft het beste rendement voor beleggers?

Op basis van onze 23 trajecten in 2024-2025 levert Vlaardingen-Oost het meest interessante rendement: aankoopprijzen liggen 15-20% onder Centrum, terwijl de huur na renovatie en label-sprong tot binnen 12% van Centrum-niveaus komt. Holy biedt grote panden voor weinig, maar de verduurzamingsopgave is fors en de huurder-doelgroep prijsgevoeliger. Rivierzone-nieuwbouw heeft hoge huren maar ook hoge VvE-kosten en aankoopprijzen — netto-rendement zit daar zelden boven 5%.

Moet ik servicekosten apart vermelden in mijn huurcontract?

Ja, verplicht. Servicekosten moeten uitgesplitst worden in nuts (gas, water, elektra van gemeenschappelijke ruimtes), schoonmaak, glazenwas, beheer en onderhoud lift. De Huurcommissie kan elk jaar afrekenen op basis van werkelijke kosten — niet op basis van een lump-sum. In Vlaardingen lopen reële servicekosten tussen €45 en €165 per maand afhankelijk van het type pand. Te hoge of niet-gespecificeerde voorschotten kunnen door de huurder met terugwerkende kracht worden teruggevorderd.

```html

```

Lees je onze artikelen graag? Zet maxiko.nl als voorkeursbron in Google, dan staat ons werk vaker in je Topverhalen.

Maxiko deelt graag posts over verduurzaming, WWS, box 3, kamerverhuur en andere onderwerpen die particuliere verhuurders aangaan. Deze artikelen worden vaak met behulp van AI herschreven en daarna door onze redactie gecontroleerd. Het kan toch een keer voorkomen dat er een foutje insluipt — controleer voor concrete beslissingen altijd je situatie met je eigen adviseur of met Maxiko. Stel je vraag.